Şömine Hakkında Yararlı Bilgiler


Her evin tasarımı ve yapı özellikleri farklı olduğundan beğendiğiniz herhangi bir şömine modeli evinize uygun olmayabilir. Şömine seçerken sadece dış görünüme değil şöminenin kullanışlı olmasına da önem verilmelidir. Şöminenin modeline göre değişecek yakıt türü de şömine seçerken başka bir krıterdir.

Şömine seçiminde ilk olarak şömineyi hangi amaçla kullanacağınız sorusunun cevabı önemlidir. Kulağa saçma bir soru gibi gelebilir ama şömine olduğu halde hiç şömine yakılmayan evlerin sayısı epey fazladır. Bir odayı ısıtmak için seçilecek şömine ile sadece dekoratif amaçlı seçilecek şöminenin özellikleri farklı olacaktır

Odunlu Şömineler ( hazneli şömineler );

Odunlu Şömineler Yakıt olarak odun kullanılan geleneksel şöminelerdir. Evde şöminenin bağlanacağı uygun özellikte bir baca bulunması şarttır. Baca yoksa ve mutlaka odun şöminesi isteniyorsa da tadilatla baca yapılması gerekir. Diğer şömine türlerine kıyasla bu modellerde, yanan ateşin görünümü de, sesi de şömine zevkini tam olarak çıkartmanızı sağlar. Düz hatlı, modern giydirmeli odunlu şöminelerin temizliği de günümüzde oldukça kolaydır.

Kapalı hazneler yakıttan elde edilen ısıyı haznenin içerisinde sıkıştırarak, çıkan zehirli gazları defalarca yakar ve bulunduğunuz ortamda maksimum seviyede ısı elde etmeniz sağlanır: Bu etkenlere bağlı olarak daha az yakıtla daha fazla ısı elde etmiş olursunuz. Kapalı haznenin kazandığı ısı derecesi açık hazneye oranla %85 daha fazladır. Kapalı hazne ısının yanısıra geri tepme ve sızma risklerini ortadan kaldırır. Kapalı şömine hazne açık hazneye oranla bulunduğunuz ortamdaki oksijeni minimum seviyede tüketir ve ortamın oksijen seviyesinin korunmasında yarar sağlar. Kapalı şömine haznelerin en belirgin özeliklerinde biride yanma sonucu ortaya çıkan gazların defalarca şömine hazne içerisinde yanması ve buna bağlı olarak doğaya zehirli gaz çıkışının en aza indirgenmiş olmasıdır.

Elektrikli Şömineler;

Bu tip şömineler bütçeyi fazla zorlamayacak, daha çok dekoratif amaçlı kullanılan şöminelerdir. Isınma amaçlı kullanılmazlar. Elektrikli şöminelerin ateşi aslında bir ışık oyunudur. Son yıllarda oldukça revaçta olan taşınabilir, elektrikli şömineler estetik görünümleri ve modern tasarımları ile öne çıkmaktadırlar.


Hizmette 25. Yıl

Alpina kaliteli ince ışık gibi parlak taş işçiliğiyle Aile şirketi olarak 1986 yılında ismini aile üyesinin adını alarak kurulmuştur. Yıllar içerisinde kendini geliştirip büyümüştür
Özelleştirilmiş şömine tasarımı uzmanlığıyla tanınan Alpina Üretir ve Hatasız montaj prensipleriyle, performanslı enerji ile estetik düşünceleri birleştirerek Komple ısıtma sistemlerini dağıtımını yapar.