Şömine Tarihi


Şömine Tarihi

Şömine, konut içinde açık ateş için yuva, ısıtma için ve yemek pişirmek için kullanılır. İlk şömineler, ortaçağ evleri ve kaleleri dumanı uzaklaştırmak için bacalarla donatıldığında gelişti; Tecrübe, dikdörtgen formun daha üstün olduğunu, belirli bir derinliğin en uygun olduğunu, bir ızgaranın daha iyi çekiş sağladığını ve eğimli kenarların ısının yansımasını artırdığını gösterdi. İlk şömineler taştan yapılmıştır; Daha sonra tuğla daha yaygın bir şekilde kullanıldı. Modern zamanlarda yeniden canlanan bir ortaçağ keşfi, şöminenin karşısındaki kalın bir duvar duvarının ısıyı emip yeniden yayabilmesidir.


İlk zamanlardan beri şömine aksesuarları ve mobilyalar dekorasyon nesneleri olmuştur. En azından 15. yüzyıldan beri bir ateşten, bir dökme demir levha, şöminenin arka duvarını yoğun ısıdan korudu; bunlar genellikle dekore edilmiştir. 19. yüzyıldan sonra, şömine yapımında ateş tuğlası yerini ateş tuğlasına bıraktı.


Demir Çağı'ndan itibaren yanan tomrukları desteklemek için şöminenin kenarlarına paralel yerleştirilmiş, kısa ayaklı yatay demir çubuklardan oluşan Andironlar kullanılmıştır. Tomrukların odalara yuvarlanmasını önlemek için ön tarafa yerleştirilen dikey bir koruma çubuğu genellikle süslü bir şekilde dekore edilmiştir. (Arka koruma çubukları, bir ısıtma modu olarak merkezi açık ocağın genel kullanımdan çıktığı 14. yüzyıla kadar kullanımdaydı.) Bir tür dökme demir ızgara sepeti olan ızgara, 11. yüzyılda kullanılmaya başlandı ve özellikle kömür tutmak için yararlıydı.


Bir yangını sürdürmek için kullanılan yangın aletleri 15. yüzyıldan beri çok az değişti: yanan yakıtı tutmak için maşa, yakıtı yerine getirmek için bir ateş çatalı veya kütük çatalı ve ocağı süpürmek için uzun saplı bir fırça kullanılır. Yanan kömürü daha küçük parçalara ayırmak için tasarlanan poker, 18. yüzyıla kadar yaygınlaşmadı. Kömür ızgaraları 18. yüzyılın başlarında ortaya çıktı ve daha sonra genellikle dekoratif ahşap kutulara veya ateş tomrukları için raflara uyarlandı. Yangın perdesi 19. yüzyılın başlarında kıvılcımların odaya girmesini önlemek için geliştirildi ve ayrıca dekoratif ve işlevsel amaçlara hizmet etmek için süslenmiş ve şekillendirilmiştir.


Hizmette 25. Yıl

Alpina kaliteli ince ışık gibi parlak taş işçiliğiyle Aile şirketi olarak 1986 yılında ismini aile üyesinin adını alarak kurulmuştur. Yıllar içerisinde kendini geliştirip büyümüştür
Özelleştirilmiş şömine tasarımı uzmanlığıyla tanınan Alpina Üretir ve Hatasız montaj prensipleriyle, performanslı enerji ile estetik düşünceleri birleştirerek Komple ısıtma sistemlerini dağıtımını yapar.